Jdi na obsah Jdi na menu

Přeslička

13. 8. 2017

Její název možná v mnoha z Vás vyvolává zvláštní, snad až romantické, představy, inspirované ilustracemi pana Zdeňka Buriana. Ilustrace vykreslující dávnou minulost s mohutnými rostlinami přesliček a mohutnými stvořeními dinosaurů či postavami odvážných chlapců na cestě do pravěku.
I dnes se setkáváme s rostlinami přesličky, avšak poněkud menších rozměrů. Rostlinky, které potkáváme v dnešní době jsou obvykle vysoké několik desítek centimetrů a dinosaura obřích rozměrů by asi nasytily jen stěží. Avšak rostliny přesličky skýtají obrovský zázrak a dar. Přeslička rolní (Equisetum arvense) se používá jako léčivka. (Pozor na jiné, které mohou být jedovaté!).
Tato léčivka je známá pro své protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. Známe její uklidňující, stahující i močopudný účinek. Přeslička obsahuje velké množství minerálů a dalších živin (fytosteroly, glykosidy, mangan, vápník, železo, flavonoidy, estery kyseliny kávové, saponiny, třísloviny, alkaloidy, mastné kyseliny, fenolové kyseliny, kyselinu akonitovou a oxid křemičitý). 
Hovoří se o tom, že byla používána proti mnoha neduhům. Například zánět dásní, mandlí a sliznice úst, křehké kosti, zuby, vlasy, bílé skvrny na nehtech, dále revmatické poruchy, edém, osteoartritidu, infekci dýchacího ústrojí, bronchitidy, diabetes, akné a mnoha dalšího.
Ano víme, že pro běžné lidi není snadné sbírat, sušit léčivky a být bylinkářem. Proto Vám nabízíme přesličku v několika přípravcích, které Vám mohou snadno pomoci.
Přesličku obsahují například tyto krémy: Protektin, Ruticelit, Droserin.
Nahlédněte i na ostatní naše články a texty o krémech i kapičkách. Pěstujte své zdraví pro příjemný život.

Informace o autorovi textu jsou uloženy u správce těchto webových stránek.

Pro rady se obracejte na 

Bc. Helena Papežíková, telefonem nebo SMS: 608 888 453, e-mailem: helena.papezikova@seznam.cz

Objednávejte: 

telefonem nebo SMS: 608 888 453, e-mailem: helena.papezikova@seznam.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Bylinky