Jdi na obsah Jdi na menu

Zlatobýl (Solidago)

15. 8. 2017

Zlatobýl (Solidago)
je to celý rod vytrvalých rostlin s drobnými žlutými úbory, které mohou být v hustých hroznech nebo latách. Některé druhy jsou vyšší (třeba kolem dvou metrů) a jiné dosahují výšky jen v řádech desítek centimetrů. u nás je zvykem používat zlatobýl obecný, který se hledá hůře. Proto bývá sbírán i zlatobýl kanadský, který má podobné vlastnosti.
Pročpak se ta užitečná rostlinka jmenuje zrovna zlatobýl? Zda k tomu vedla barva květů, nebo užitečné léčivé vlastnosti, to se asi s jistotou již nedozvíme. Pozoruhodné však je, že zlato, coby kov, je svým způsobem unikátní. A podobným způsobem může být unikátní i tato milá květinka, léčivka. Pro zlatobýl obecný známe i název celík. Naši předkové byli moudří a praktičtí lidé, tudíž si i z názvu celík můžeme odvodit jeho uplatnění. 
Sbírá se horní část rostliny se žlutými květy, nebo se sdrhnou jen květy. 
Výše jsem zmínil napovídající název celík - účinné látky se mohou uplatnit pro obklady na rány, na různé kožní problémy, případně i ekzémy. Někdy bývá doporučena lázeň z celíku pro zlepšení  pohyblivosti po úrazech.   
Dále bývá základem ledvinových čajů. Rozpouští ledvinové  kameny, působí  močopudně a dezinfekčně. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy. Léčí zvětšenou prostatu. Celík je užitečný pro seniory, když snižuje lámavost cévních kapilár, tudíž pomáhá v obraně před stařeckou demencí a aterosklerózou.
K ledvinovým kamenům snad ještě poznamenám, že mohou být způsobovány kyselou močí, což může být následkem nadměrného příjmu bílkovin. Při těchto potížích může být v tradiční medicíně využit i jitrocel, o kterém jsme již psali (kliknutím zde se otevře článek o jitrocelu).
Zlatobýl naleznete v našich výrobcích Artrin Šampon, Artrin terapeutický regenerační krém, Renol
bioinformační bylinný koncentrát. 

Informace o autorovi textu jsou uloženy u správce těchto webových stránek.

Pro rady se obracejte na 

Bc. Helena Papežíková, telefonem nebo SMS: 608 888 453, e-mailem: helena.papezikova@seznam.cz

Objednávejte: 

telefonem nebo SMS: 608 888 453, e-mailem: helena.papezikova@seznam.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Bylinky